Kedvezőtlenebb üzleti klíma, optimista várakozások
2014. Július 10. 10:11
Kissé javultak a kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) várakozásai, a kkv-k konjunktúraindexe az előző három hónaphoz képest némileg emelkedett - derül ki az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) áprilisi felméréséből.
A közlemény szerint a kkv-körkép konjunktúraindexének értéke kissé emelkedett az előző negyedévhez képest. A növekedés kizárólag az optimista várakozásoknak tulajdonítható, mivel a mutató aktuális helyzetére vonatkozó indikátorok az előző negyedévhez képest kedvezőtlenebb helyzetet jeleznek: a rendelésállomány és a jövedelmezőség szintje csökkent, az üzleti helyzet és a termelési szint pedig stagnált.
A konjunktúraindex a legkisebb (20-49 fős) cégek körében kis mértékben csökkent, a közepeseknél (55-99 fős) stagnált, míg a legnagyobbaknál (100-249 fős) csekély mértékben nőtt.
A belföldi piacra termelő vállalkozások esetében az index értékének enyhe csökkenése, a külpiacokra is termelők esetében kismértékű növekedése figyelhető meg.
A cégek tulajdonszerkezete alapján nézve az index értéke a tisztán és részben külföldi tulajdonban lévő vállalatok esetében magasabb, míg a tisztán hazai tulajdonban lévő vállalatok esetében csekély mértékben alacsonyabb lett, mint az előző adatfelvételnél.
A bizonytalansági index értéke szintén emelkedett 2014 januárjához képest, vagyis a vélemények különbözősége némileg nőtt a kkv-k körében a jelenlegi és várható üzleti helyzetük megítélését illetően. Az adat azonban a korábbi eredményekhez képest még mindig viszonylag alacsony szinten van.
A jelenlegi üzleti helyzet mutatója egyes gazdasági ágakban, mint a feldolgozóipar és az építőipar területén tevékenykedő vállalkozásoknál, jelentősen visszaesett. A kereskedelmi cégeknél viszont enyhe, a gazdasági szolgáltató cégeknél pedig jelentős javulás tapasztalható.
A mutató legmagasabb értékei a tisztán külföldi tulajdonban lévő, a közepes létszámú, a feldolgozóipari és a döntően exportáló cégek között figyelhető meg.
A várható üzleti helyzet mutatója az előző negyedéves tendenciának megfelelően nőtt: a cégek 32 százaléka számít jó üzleti helyzetre, és csupán 6 százalékuk vár rosszra.
Az index értéke a legnagyobb, illetve a tisztán külföldi tulajdonban lévő cégek esetében a legmagasabb.
Ágazatok szerint a kereskedelmi, a feldolgozóipari és a gazdasági szolgáltató cégek mutatója növekedett, míg az építőiparban az indikátor értéke csökkent.
A kkv-k létszámra vonatkozó terveiben pozitív tendencia tapasztalható, a következő fél év során a cégek 13 százaléka tervez munkaerő-felvételt.
Gazdasági ágak szerint minden kategóriában növekedés figyelhető meg, de a mutató értéke a feldolgozóiparban a legmagasabb.
Ha a kis- és közepes vállalkozások a terveiknek megfelelően működnek, akkor az összlétszám körülbelül 17 ezerrel fog nőni a következő félévben, amely jelentős emelkedés, hiszen januárban még mintegy 7100 fős csökkenésre számítottak - áll a közleményben.
A várható beruházások mutatója azonban igen jelentősen csökkent. A megkérdezett cégek 48 százaléka nem tervez beruházni, míg januárban ez az arány 30 százalék volt.
A beruházási aktivitás visszafogása a cégek exporttevékenységét, létszámát, tulajdonosi szerkezetét és működési szektorát illetően valamennyi vállalati kategóriában megfigyelhető. Ez alól csak a döntően exportáló, illetve a tisztán külföldi cégek jelentenek kivételt, körükben enyhe növekedés következett be.
Forrás: MTI
Szakértői jelentések a cégtulajdonosnak
- A várakozásoknak megfelelően alakultak a munkaerő-piaci adatok a szakértők szerint
- Az új Földtörvény hatásai az agráriumban
- KSH: májusban tovább csökkentek az ipari termelői árak
- Növekvő pályán tartja magát az építőipar
- Magyarország is építi innovációs ökoszisztémáját
- A The Riverside Company szerint érdemes befektetni a régióban
- Manpower: a magyar cégek harmada nehezen talál megfelelő munkaerőt, főként szakmunkások, mérnökök hiányoznak
- Bisnode: nővelték bevételüket az internetes kereskedők
- Bisnode: évek óta veszteséges a vendéglátóipar
- Ezer milliárdos beruházási igény az állattenyésztésben
V Pont bemutató:
Mokán Könyvelő és Számviteli Szolgáltató Kft
Budapest XX. kerület
A MOKÁN KÖNYVELŐ KFT 14 éves tapasztalattal áll az Önök rendelkezésére is!
Szakmai hátterünket a tulajdonos-cégvezető széles körű gyakorlata, közgazdász-mérlegképes könyvelő-adótanácsadó végzettsége és nagyfokú elhivatottsága biztosítja!
Partnereink között termelő, szolgáltató cégek, kereskedő vállalkozások vannak a gazdaság szinte minden területéről, ami széles rálátást biztosít a különféle gazdasági folyamatokra.
REMÉLJÜK HAMAROSAN ÖNT IS ÜGYFELEINK KÖZÖTT KÖSZÖNTHETJÜK!
Szanics Tünde EV
Budapest
2006 óta dolgozom könyvelőként és 2016 óta adótanácsadással is foglalkozom. A ranglétra minden fokát végigjártam, könyveléstől a pénzügyi vezetőig. Az ügyfélkörömben debreceni, balmazújvárosi, bátonyterenyei és budapesti székhellyel rendelkező cégek is vannak.