Többévi stagnálás után bővül a magyar faktoringpiac
2015. Július 22. 09:10
Többévi stagnálás után 2014-ben közel 14 százalékkal, 899 milliárd forintra bővült a magyar faktoringpiac a Magyar Faktoring Szövetség (MFSZ) tagvállalatainak adatai alapján, az idén még nagyobb növekedést várnak, ugyanis már az első fél évben 35 százalékkal, 550,7 milliárd forintra nőtt a faktorált forgalom.
Tavaly a nemzetközi faktoringpiac 7 százalékos, a 63 százalékos részesedésével legerősebbnek számító Európa pedig 10 százalékos növekedést könyvelhetett el - ismertette Csáki Ferenc, az MFSZ elnöke kedden Budapesten sajtótájékoztatón.
Csáki Ferenc elmondta: a bővülés alapvetően egy új banki szolgáltatónak köszönhető, de a tagok fele is bővítette forgalmát.
A faktoring részaránya a kis- és középvállalkozások (kkv) éven belüli forgóeszköz-finanszírozásában tartósan 10 százalék körül van. Jelentősen változott azonban az ügyfélkör összetétele: a kis- és középvállalkozások aránya a 2013. évi 72-ről 64 százalékra mérséklődött, a nagyvállalatoké pedig több mint egyharmadra nőtt, ami megfelel a nemzetközi trendeknek.
A mikro- és kisvállalkozások köre ugyanakkor folyamatosan zsugorodik, míg 2010-ben még 64 százalékát adták a bruttó faktorált forgalomnak, 2014-ben már csak 33 százalékát. A beszállítói lehetőségek bővülésével azonban várhatóan közülük is többen élnek majd a faktorálási szolgáltatással - tette hozzá az elnök.
Az ipari vállalkozások részvétele kissé gyengült tavaly a faktoringban 2013-hoz képest, a dominancia áttolódott a kereskedelmi ágazat felé, ez a két ágazat adja a forgalom közel 70 százalékát. Mellettük folyamatosan nő a szolgáltató jellegű vállalkozások részesedése (21 százalék), az építőipari cégek ugyanakkor gyakorlatilag eltűntek a faktoringpiacról a válság idején tapasztalt pénzügyi kockázatok miatt.
Jelenleg már csak 9 független faktorcég tagja van a szövetségnek, pedig 2010-ben még 21 volt. A szektorban erősödik a koncentráció, 2014-ben a faktorált forgalom 62 százalékát a bankok, 19 százalékát a banki, illetve független faktorok bonyolították le - ismertette a szövetség elnöke.
Csáki Ferenc szerint a válság nem rendítette meg a piacot - a finanszírozás volumene nem esett vissza, mint más termékeknél -, a szolgáltató szektort azonban erősen megtépázta. Hasonló hatása volt a 2010-ben kivetett bankadónak is, ami miatt az ágazat minden harmadik tagja veszteségessé vált. A szövetség kezdeményezte a szaktárcánál, hogy a pénzügyi vállalkozásoknál töröljék el teljesen a bankadót, eddig eredménytelenül.
Csáki Ferenc a tavalyi eredmények közül kiemelte, hogy sikerült olyan államilag finanszírozott faktoring termékeket - Exim faktoring, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) növekedési hitelprogram (nhp) terméke - életre hívni, amelyek lehetővé teszik, hogy a kkv-kör a piacinál jobb kondíciók mellett vehesse igénybe a faktoring termékeket.
Az elnök arra számít, hogy az év végére jelentősen megnő az nhp-n keresztül történő finanszírozás, elérheti az összes faktorált forgalom 10-15 százalékát is. Utóbbi termékkel kapcsolatban megjegyezte, a program feltételrendszere miatt független faktorcégek nem tudnak benne részt venni, bár ezt a szövetség többször kezdeményezte.
Forrás: MTI
Szakértői jelentések a cégtulajdonosnak
- A várakozásoknak megfelelően alakultak a munkaerő-piaci adatok a szakértők szerint
- Az új Földtörvény hatásai az agráriumban
- KSH: májusban tovább csökkentek az ipari termelői árak
- Növekvő pályán tartja magát az építőipar
- Magyarország is építi innovációs ökoszisztémáját
- A The Riverside Company szerint érdemes befektetni a régióban
- Manpower: a magyar cégek harmada nehezen talál megfelelő munkaerőt, főként szakmunkások, mérnökök hiányoznak
- Bisnode: nővelték bevételüket az internetes kereskedők
- Bisnode: évek óta veszteséges a vendéglátóipar
- Ezer milliárdos beruházási igény az állattenyésztésben
V Pont bemutató:
Palka Erzsébet
Kaposvár
Palka Erzsébet egyéni vállalkozó – regisztrált mérlegképes könyvelő – vagyok. Nagy szakmai gyakorlattal rendelkezem könyvelés, bérszámfejtés, munkaügyi ügyek intézése, elektronikus bevallások készítése, ügyviteli szolgáltatások terén. Van gyakorlatom pályázat írás és elszámolás ügyintézésében is. (HEFOP, TÁMOP, OFA stb.)
Kollár Gáborné
Tápiószentmárton
Regisztrált mérlegképes könyvelőként, 2000 óta egyéni vállalkozás keretei között végzem a könyvviteli szolgáltatást.
Irodámban egyéni és társas vállalkozások, mezőgazdasági őstermelők és családi gazdaságok teljes körű könyvelési, adóbevallási és adatszolgáltatási feladatait végezzük.
Igény szerint az iratok feldolgozása és a személyes konzultáció történhet a megbízó székhelyén is.
Kérésre a könyvelési anyagot is a vállalkozás székhelyén vesszük át.
Szakmai felelősségbiztosítással rendelkezem.
Tax Consulting Bt.
Budapest III. kerület
A Könyvelő Iroda fontosnak tartja a vállalkozás küldetésének elősegítését, hogy szaktudásával és információival segítsen a döntés-előkészítésben. Gondot fordít arra, hogy naprakész szakmai információkkal rendelkezzen, lépést tart a változásokkal, ismeri az alkalmazható adózási, jogi megoldásokat. A könyvelő iroda felhívja a cégvezetés figyelmét a kedvező és takarékos adózási megoldásokra. A könyvelő iroda a szolgáltatásait szakszerűen és gondosan, a jogszabályoknak megfelelően teljesíti.