A kis- és középvállalatoknak kedvez az új francia munkajogi reform
2017. Szeptember 01. 08:40
A munkaerőpiac rugalmasabbá tételét célzó reform - amelynek legfőbb intézkedései a végkielégítések maximalizálása és a vállalatokon belül a szakszervezetek nélküli, közvetlen egyeztetések bevezetése - Emmanuel Macron egyik legfőbb választási ígérete volt a több mint egy évtizede 10 százalékon stagnáló munkanélküliség csökkentésére.
A nemzetgyűlés augusztus elején szavazta meg azt a törvényt, amely alapján a kormány rendeleti úton, parlamenti vita nélkül módosíthatja a munkatörvénykönyvét.
A kormány június eleje óta egyeztetett a szakszervezetekkel és a munkáltatói szervezetekkel a reform részleteiről, amelyeket öt rendelet formájában a szeptember 22-i kormányülésen fogad majd el a francia kormány.
A 160 oldalon négy nagy fejezetben 36 pontot tartalmazó reform elsősorban a vállalatokon belüli szociális párbeszédet és a munkavállalói képviselet szervezettségét illetően módosítja a mintegy 3 ezer oldalas munkatörvénykönyvét.
A szociális partnerek reakcióján múlhat Emmanuel Macronnak a reformok jegyében meghirdetett ötéves mandátumának társadalmi hangulata, miután a az államfő a munkajog után a munkanélküli segély, a továbbképzések, valamint a nyugdíjak rendszerét is szeretné átalakítani.
A legradikálisabb szakszervezet, a CGT nem is várta meg a rendeletek ismertetését, már nyár elején tüntetést hirdetett szeptember 12-re, a radikális baloldali Lázadó Franciaország és a Kommunista Párt pedig szeptember 23-án tervez tiltakozó nagygyűlést, mert szerintük a tervezet "társadalmi rombolást" idéz elő és jóval messzebb megy, mint az előző államfő, a szocialista Francois Holland munkajogi reformja, amely ellen ezrek tiltakoztak hónapokon át zavargásokba torkolló tüntetéseken.
Ugyanakkor a CGT-n kívül egyetlen szakszervezet sem tervez egyelőre utcai tiltakozást, jóllehet egyik szervezet sem elégedett teljesen a nyilvánosságra hozott rendeletekkel.
Edouard Philippe kormányfő "ambiciózusnak, kiegyensúlyozottnak és igazságosnak" nevezte a szakszervezetekkel a legnagyobb titokban letárgyalt kompromisszumot, amelynek elmondása szerint az a célja, hogy "behozza az elvesztegetett éveket".
"Most először a munkatörvénykönyvének reformja a kis- és középvállalatoknak (kkv) kedvez" - hangsúlyozta Muriel Pénicaud munkaügyi miniszter a reform bemutatásakor. Francois Asselin, a Kis- és középvállalatok konföderációjának elnöke pedig "kifejezetten pragmatikusan" nevezte az intézkedéseket. Philippe Martinez, a CGT szakszervezet vezetője szerint viszont "minden félelem beigazolódott, a munkaszerződés végét" jelenti a módosítás.
A kormány elsősorban a kisvállalatok esetében szeretné megkönnyítené a szociális párbeszédet. A 20 főnél kevesebbet foglalkoztató cégeknél a munkáltató ezentúl a dolgozókkal közvetlenül is tárgyalhat, nem kizárólag egy szakszervezeti küldöttel, a 20 és 50 főt foglalkoztató cégeknél pedig a dolgozók által kiválasztott küldöttel.
Jelenleg kizárólag egy szakszervezet által megbízott munkavállalóval jogosultak csak a munkáltatók megállapodni, akkor is ha egy vállalkozáson belül nincsen szakszervezet, a francia munkavállalónak ugyanis alig nyolc százaléka tagja valamelyik szakszervezetnek.
A kormány a végkielégítések rendszerén is változtat, ez ugyanis a munkáltatók szerint az egyik legfőbb akadálya új munkahelyek teremtésének a kkv-k esetében. Elbocsátás esetén egy évre csökken a fellebbezési lehetőség a jelenlegi két évről. Formai hibákért a munkáltató ezentúl csak egyhavi fizetésnek megfelelő kártérítésre kötelezhető a korábbi három helyett, de nem ítélhető el egyáltalán, ha a munkaügyi bíróság a tartalmi kérdést illetően neki ad igazat.
A jogosan járó végkielégítések minden vállalat esetében 25 százalékkal növekednek, amennyiben viszont a munkavállaló munkaügyi bíróságon vitatja az elbocsátása körülményeit, a megítélhető kártérítés felső határa 20 hónap lesz harminc év munkaviszony után. Jelenleg nem létezik felső korlátozás. Legalább két év munkaviszony után a jelenlegi hat hónap helyett maximum három havi fizetést követelhet kártérítésként a munkavállaló, két év alatt pedig egyhavi fizetést.
A szerződésfajták jellegzetességeit eddig törvény szabályozta, mostantól viszont ágazatonként vitathatják meg a munkáltatók és a szakszervezetek, a nagyvállalatokon belüli három-négy dolgozói képviseltet pedig egy testületben, az úgynevezett "szociális és gazdasági bizottságban" vonják össze.
Szakértői jelentések a cégtulajdonosnak
- A várakozásoknak megfelelően alakultak a munkaerő-piaci adatok a szakértők szerint
- Az új Földtörvény hatásai az agráriumban
- KSH: májusban tovább csökkentek az ipari termelői árak
- Növekvő pályán tartja magát az építőipar
- Magyarország is építi innovációs ökoszisztémáját
- A The Riverside Company szerint érdemes befektetni a régióban
- Manpower: a magyar cégek harmada nehezen talál megfelelő munkaerőt, főként szakmunkások, mérnökök hiányoznak
- Bisnode: nővelték bevételüket az internetes kereskedők
- Bisnode: évek óta veszteséges a vendéglátóipar
- Ezer milliárdos beruházási igény az állattenyésztésben
V Pont bemutató:
KONTIR-SPIRIT Bt.
Budapest
Az ön sikerei a mi sikereink is! Ön kizárólag saját vállalkozásának irányításával törõdjön, a bonyolult jogszabályok betartásáról mi gondoskodunk.
Irodánk politikája az, hogy mindezt legjobb tudásunk szerint tegyük. Az adóhatóságok ellenõrzései egyre gyakoribbak, így ezeknek már csak és kizárólag, magasan képzett könyvelõ, számviteli szakemberek segítségével lehet megfelelni.
A vállalkozások vezetõi és tulajdonosai anyagi, vagy akár büntetõjogi felelõsséggel tartoznak mûködésük törvényi elõírá
Consider Könyvelő Iroda Kft
Budapest XIII. kerület
Küldetésünk: Ügyfeleinknek bizalom és kényelem a pénzügyekben! Professzionális könyvelés.
Boglári Teréz
Győr
20 éve egyéni vállalkozóként végzek könyvelést, adótanácsadást.
Munkámat pontosan, precizen végzem.
Ismerem a könyvelés szépségeit, tudásomat szívesen osztom meg másokkal.