Idén is 10 milliárd forint lehet a támogatott agrárbiztosítások díjbevétele
2018. Május 17. 14:56
A támogatott mezőgazdasági biztosítások díjbevétele idén a tavalyi 10 milliárd forint körül várható.
Az idei díjtámogatásban azok a gazdálkodók részesülhetnek, akik május 31-ig külön feltüntetik az egységes támogatási kérelemben, hogy a támogatott növénybiztosítást igénybe kívánják venni (a nyilatkozat utólagos pótlására már nem lesz lehetőségük).
Azok járnak a legjobban, akik ezt a lépést már május 15-ig megteszik, azt követően ugyanis a kifizető ügynökség, a Magyar Államkincstár munkanaponként 1 százalékos késedelmi díjat számít fel.
A biztosítási kockázatok fedezeti köre, mind a rendelkezésre álló támogatás 4 milliárd forintos kerete, valamint az igénybe vevők köre lényegében azonos marad az előző évivel.
Kiemelte, hogy az előző hat évben dinamikus volt a bővülés: 2012-ben még másfél milliárd forint alatt maradt a támogatott mezőgazdasági biztosítások teljes állománydíja, tavaly már elérte a 10 milliárd forintot.
A díjtámogatott agrárbiztosítási rendszer keretében a gazdálkodók a támogatott körbe tartozó biztosítások díjának meghatározott százalékát kapják vissza utólagos díjtámogatásként.
A FBAMSZ becslése szerint az "A" típusba tartozó, szántóföldi növényekre, borszőlőre és almára kötött csomagbiztosítások esetében a díj több mint 40 százalékát fizethetik majd vissza.
A "B" típusba tartozó jégeső-, fagy-, vihar- és tűzkárbiztosítások esetében, valamint a többi ("C" típusú) támogatott biztosítások esetében 30 százalék körüli mértékű lehet a visszatérítés.
A szövetség felhívja a figyelmet arra, hogy a jégkárok elleni biztosításra a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által kifejlesztett jégeső-elhárító rendszer beüzemelése után is szükség lesz.
Ezt támasztja alá, hogy a tavaly jégkárra kifizetett 8,6 milliárd forint kártérítésből 2,7 milliárd forintot Baranya, Somogy és Tolna megyékben fizették ki - abban a három megyében, ahol a rendszer kísérleti üzemeltetése immár évek óta zajlik.
A FBAMSZ szerint a támogatott agrárbiztosítás rendszerének hatékonyságát tovább növelhetné egyes állatbiztosítási konstrukciók - például olyan kiemelt kockázatú betegségek, mint a most is jelentős károkat okozó afrikai sertéspestis.
Az országban már ötödik éve négy biztosító - az Allianz, a Generali, a Groupama, illetve az osztrák Hagelversicherung fióktelepeként működő Agrár Biztosító - mezőgazdasági biztosítási termékei közül választhatnak a gazdálkodók.
Forrás: MTI
Szakértői jelentések a cégtulajdonosnak
- A várakozásoknak megfelelően alakultak a munkaerő-piaci adatok a szakértők szerint
- Az új Földtörvény hatásai az agráriumban
- KSH: májusban tovább csökkentek az ipari termelői árak
- Növekvő pályán tartja magát az építőipar
- Magyarország is építi innovációs ökoszisztémáját
- A The Riverside Company szerint érdemes befektetni a régióban
- Manpower: a magyar cégek harmada nehezen talál megfelelő munkaerőt, főként szakmunkások, mérnökök hiányoznak
- Bisnode: nővelték bevételüket az internetes kereskedők
- Bisnode: évek óta veszteséges a vendéglátóipar
- Ezer milliárdos beruházási igény az állattenyésztésben
V Pont bemutató:
OLTVÁNYI ÉS TÁRSA BT
SZEGED
Küldetésünk, hogy ügyfeleink az üzletük sikereire, szakmai tennivalóikra összpontosíthassák figyelmüket, ne az adózás, a számvitel a munkajogi, cégjogi kérdések és egyéb üzleti ügyvitel okozzanak számukra fejtörést.
CTST KFT. Kárpáti Zoltánné
Miskolc
Könyvelés Miskolcon. Több mint 20 éves szakmai tapasztalattal rendelkező vállalkozásunk könyvvizsgálói, ügyvédi, minőségirányítási háttér biztosításával várja ügyfeleit. Teljes körű számviteli, adótanácsadói szolgáltatás ellátását vállaljuk Kft-k, Bt-k részére. Szolgáltatásaink: könyvelés, mérleg készítés, adótanácsadás, üzletviteli tanácsadás, munkaügyi-, bérügyi feladatok ellátása, adóbevallások elkészítése, adóhatóságok előtti képviselet, pályázatírás.