A munkaköri leírás – a termelékenység szervezési eszköze
2013. Március 22.
Jelenleg a legtöbb magyar cégben néhány soros munkaköri leírásokat lehet találni. Ezekből a munkakör új betöltője képtelen alaposan tájékozódni, így minden személyi változás egy adott munkakörben lassan csillapodó megrázkódtatást jelent. A szokásos néhány órás munkakörátadások és átvételek ezen semmit sem segítenek. Mivel a kkv-kben a munkaerő fluktuáció éves mértéke 30% körül van, ezért ez is egyik fontos oka a hazai alacsony termelékenységnek.
A jó munkaköri leírások persze nemcsak a munkakör váltásoknál segítik a termelékenységet, hanem főleg akkor, amikor már valaki annyira beletanult, hogy képes a részletekkel, a finomhangolással foglalkozni. Ha erre kap jó tanácsokat, utasításokat a munkaköri leírásától, akkor sok tucat százalékkal termelékenyebbé tud válni, mint ezek nélkül, a saját feje után haladva. Nemcsak azért, mert képzett szervező is részt vett a munkában, hanem azért is, mert így a többi munkatárssal összehangoltan fog cselekedni – amit az egyéni, saját maga által végzett munkakör fejlesztgetés nem tud produkálni.
A LiVáMó eljárásban a munkaköri leírásokban jelenleg 18 pontot használunk. Ez már a sokadik munkaköri leírás sablon, amit használok. Volt ez 30 pontos is, de 12-t átmozgattam az SZMSZ-be. A maradék is sokkal több, mint amit ma Magyarországon szoktak használni. Amikor először találkozok új ügyfelekkel, akkor szoktam is ilyen kérdést kapni, hogy mi a csudának kell ennyi pont, miért nem elég kevesebb. Ilyenkor mindig megkérem a cégvezetőt arra, hogy mutassa meg, hogy melyiket kellene ezekből elhagyni. 5-10 perces tanulmányozás után eddig még mindig azt a legyintést kaptam, hogy jó, csinálja csak, tényleg mindegyiknek van értelme.
A munkaköri leírás – hasonlóan az SZMSZ-hez – több egy darab papírnál, amelyet letölthetünk az internetről – és kész is. Ma több forgalmazó ad ki olyan kapcsos könyveket, amelyek több száz munkaköri leírást tartalmaznak. Ezek a könyvek nagy népszerűségnek örvendenek, mert a semminél ezek is többek és mióta kötelező lett a munkaszerződés mellé munkaköri leírást is pakolni, azóta sok cég így oldja meg ezen gondjait. Nekem lesújtó véleményem van erről a gyakorlatról. Még ha a lehető legjobb munkaköri leírások is vannak a kapcsos könyvekben, ők akkor sem tudnak egy adott vállalat specifikumairól. Ha részletessé és konkréttá válnak, akkor az már általában az adott helyen alkalmazhatatlan. Ha ködösek maradnak, akkor meg éppen a munkakör betöltőjének szükséges segítség nyújtás marad el. Így csak látszatmegfelelést lehet elvégezni. Úgy vélem, hogy egy cég szervezésekor nem lehet megúszni a gondolkodást! Ehhez szeretnék itt olyan tudásanyagot adni, amellyel végül helyes és használható eredményeket lehet elérni a saját cégben. A munkaköri leírás tehát tartalmi feladat: a termelékenység szervezési eszköze.
Szakértői jelentések a cégtulajdonosnak
- A várakozásoknak megfelelően alakultak a munkaerő-piaci adatok a szakértők szerint
- Az új Földtörvény hatásai az agráriumban
- KSH: májusban tovább csökkentek az ipari termelői árak
- Növekvő pályán tartja magát az építőipar
- Magyarország is építi innovációs ökoszisztémáját
- A The Riverside Company szerint érdemes befektetni a régióban
- Manpower: a magyar cégek harmada nehezen talál megfelelő munkaerőt, főként szakmunkások, mérnökök hiányoznak
- Bisnode: nővelték bevételüket az internetes kereskedők
- Bisnode: évek óta veszteséges a vendéglátóipar
- Ezer milliárdos beruházási igény az állattenyésztésben
V Pont bemutató:
Bredor Kft
Budapest XXII. kerület
Termékdíj ügyintézői, regisztrált könyvelői és adótanácsadó végzettséggel rendelkezve vállaljuk elsősorban kettős könyvelést választó végek könyvelését, bérszámfejtését, környezetvédelmi termékdíj kötelezettséggel kapcsolatos ügyintézését, INTRASTAT adatszolgáltatást KSH felé
Könyvelő Iroda Bt
Tatabánya
Az irodánk 1994-ben alakult. 1995-től rendelkezünk felelősség biztosítással. Szeretem ha az ügyfeleink dolgai rendben vannak.